Kısa Öyküler

İnci çiçeği: "Das Leben der Anderen"den esinlenerek yazdığım bu hikâye bir sosyal medya profilcisi olan Florian'ın ve onun
izlemekle sorumlu olduğu Leena'nın hikayesini anlatıyor. İnsanların renk kodlarına indirgendiği bir geleceğe ve platonik bir aşka ve umutsuz bir kurtarma girişimine şahitlik ediyoruz.

Günlük: Bir tünel sisteminde yaşayan küçük bir kızın gözünden karanlık dünyasını ve yaşadıklarını anlatıyor. Birinci tekil şahıs denemem. Öykü dünyanın savaşa sürüklendiği bir yıkım döneminde geçiyor. Çocuklara özgü hem komik hem trajik olabilen sansürsüz ve kısıtlı bakış açısını yansıtmak istedim. O pencereden gücün yozlaştırıcı etkisine, sosyal sözleşmenin kaybolmasının küçük toplulukların dinamiklerini nasıl değiştirebileceğine bir bakış atıyoruz.

Not: Buradan kapak için çizim yapan sevgili Ada'ya teşekkürlerimi iletiyorum.

Yol: Dosyadaki diğer öykülerden biraz farklı. Dergahından ayrılarak yolculuğa çıkan ve aslında halen kendini bulmaya çalışan bir dervişin hikayesini anlatıyor. Sufi izleri içeren bir post-apokaliptik macera dünyamın uzak geleceğinden bir parça sunuyor.

Saffet’in Bilmedikleri (ya da kırmızı ve yeşil): yarattığım evren için kritik bir dönüm noktasında, Dünya’nın korkunç bir silahın etkisiyle kökten bir değişim geçirdiği bir dönemi anlatan bir öykü. Okur ise bu değişimi kendi öneminin farkında olmayan bir seyirci olan Saffet’in yaşadıkları üzerinden takip ediyor. Öykü mutlak bilgi sahibi bir perspektiften anlatılırken okur, Saffet’in bilgilerinin hatalı ve algılarının güvenilmez olduğunu keşfediyor.

Düşlerden Doğmak: bu dosya için son yazdığım kısa hikâye. Dünyamdaki değişimin katalizörü olan İsamov’un etkisinin tüm çağlar boyunca nasıl devam edebildiği gizemini aydınlatan öykü iki farklı katmandan oluşuyor. Okur birinci katmanda farklı çağlardan hatıraları, ikinci katmanda ise bunları hatırlayan bilincin uyanışını takip ediyor. Kōkaku Kidōtai (Ghost in the Shell), Matrix ve Shadowrun’dan kopma varoluşçu sorgulamalar ile bezeli bir cyberpunk macera.

Bu öykü aynı zamanda Jüpiter'in Lütfu romanında daha da detaylandırmayı düşündüğüm olayları anlatıyor. Romanı okumak isteyenler için spoiler olabilir.

Saat: Öykülerin çoğunda gizli/gizemli karakter olan İsamov’un “dünyayı değiştirme” amacıyla çıktığı yoldaki ilk adımını anlatıyor. Bu öykü evrenimden geçen öykülerden kronolojik olarak en eskisi. Öyküde okur insanlığın sonunu gösteren gizemli bir saatin arkasında gücün İsamov ile irtibata geçmesine ve onun kendini yeni bir amaca adamak üzere kendini ikna etmesine şahitlik ediyor.

Tilki Tavuk Sülün Kartal: bir internet korsanını yakalamakla görevlendirilen opal örgüt ajanı Zayin ve hedefinin arasındaki kedi-fare oyununun hikayesini anlatıyor. Kimin avcı kimin av olduğu ancak sonunda anlaşılan yüksek teknolojili macera hikayesinde büyük güçler arasındaki mücadelenin bireyler düzeyinde hayatları nasıl etkilediğine de değiniliyor.

7/12: İlk yazdığım kısa hikâye. Uzak gelecekte, insanların neden artık hamile kalamadıkları gizemini çözmekle görevlendirilen Şafak’ın öyküsünü anlatıyor. Sürprizli sonunda ise geleceğe yönelik daha karanlık bir tablo çiziliyor ve İsamov’un planının dünyayı ve insanlığı nereye götürdüğüne şahit olunuyor.

Morfeus: İlk dedektif öyküsü denemem. Üç maktul, bir dedektif, bir çaylak ve bir dizi gizem. Adım adım birleşen puzzle parçaları resmin yanında bir de soru oluşturuyor "siberbeyinlerin varlığı cinayet kavramının tanımını ve doğasını nasıl etkiler?".